Gürsoy Grup

Var olduğu değerlere gösterdiği saygı, miras aldığı emanetlere duyduğu sorumluluk, günün ihtiyaçlarına karşı öngördüğü yenilikçiliği hedefleyen şirketler grubudur.

Kadıköy’e Çok Amaçlı Kültür Merkezi Yapılıyor

Kadıköy Gazhane Binaları Tanıtım Töreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşen görkemli bir törenle yapıldı.

Kadıköy Gazhane Binaları Tanıtım Töreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımıyla gerçekleşen görkemli bir törenle yapıldı.

İnşaat, restorasyon ve altyapı sektörlerinde Türkiye’nin lider firmaları arasında bulunan Güryapı Taahhüt, Kadıköy Hasanpaşa’da bulunan Gazhane Binaları Restorasyon Projesi’nin yüklenici firması olarak insan odaklı projelerine bir yenisini daha ekledi.

Hasanpaşa Gazhane Binaları’nın Restorasyon Projesi, 6 Mayıs 2015 Çarşamba günü görkemli bir tören ile halka tanıtıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti Kadıköy İlçe Başkanı İsa Mesih Şahin’in açılış konuşmalarını yaptığı törene, muhtarlar ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Başkan Topbaş, törende yaptığı konuşmada Gazhane Binaları’nın artık korkulan bir alan olmayacağına dikkat çekerek, Güryapı Taahhüt’e İstanbul’un gelecek nesillerine yaptıkları katkılarından dolayı teşekkür etti ve sözlerine “Gazhane Binaları yeni kullanım fonksiyonları yüklenerek sadece Hasanpaşa’dan değil, çevre İstanbul’un çeşitli bölgelerinden gelecek insanlarımızın da kullanabileceği bir merkez olacak. Gazhane Binaları şehrin yeni buluşma noktalarından biri olarak, hem çocuklarımızın bilgi ve deneyimlerini paylaşacakları hem de halkımızın bir araya gelerek sosyalleşebilecekleri, demokrasi kültürünü destekleyen çok önemli bir yapı olacak.” diyerek devam etti.

Gürsoy Grup ve Güryapı Taahhüt şirketlerini temsilen üst düzey yöneticilerin de hazır bulunduğu tören, halk oyunları gösterileriyle başladı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinden derlenen halk oyunları gösterileriyle birlik mesajlarının verildiği törene değerli Kadıköy halkı da yoğun ilgi gösterdi.

İstanbul’un Kadıköy yakasına havagazı hizmeti vermesi için 1892 yılında inşa edilen ve bulunduğu semtin adıyla anılan tesisler, 13 Haziran 1993 yılında kapatılmıştı. Fonksiyonunu yitiren tesisler zamanla atıl bir duruma geldi. Koruma ve kullanma dengesi doğru kullanılmadığından, Türkiye’nin en önemli endüstriyel kültür miraslarından biri olan Hasanpaşa Gazhanesi, maalesef kaderine terk edildi. Hasanpaşa mahalle sakinleri ve meslek odaları, 1996 yılında ilk kez bir araya gelerek alanın yeniden kullanımı için çalışmalar yaptılar ve bu çalışmalar sonucunda da alanın kültür merkezi ve yeşil alan olarak değerlendirilmesini önerdiler. Hem tarihi değerlerimizin korunması hem de alana yeni bir fonksiyon kazandırmak amacıyla Gazhane Binaları, Koruma Kurulu’ndan çıkan özel izinler ve onaylar ile 2001 yılında restorasyon ve inşaata açıldı. Tesislere kültür merkezi işlevi kazandırmak amacıyla girişilen proje, Güryapı Taahhüt’ün bilgi, tecrübe, teknoloji ve know-how’ı sayesinde insanların aktif olarak kullanabilecekleri, keyifli vakit geçirebilecekleri ve gelecek nesillerin eğlenerek öğrenecekleri ünitelerden müteşekkil bir kültür merkezi olacak.

Proje tamamlandığında sadece Kadıköy değil, İstanbul’un birçok yerinden gelecek insanları ağırlayacak olan Gazhane Binaları Kültür Merkezi, çocukların ve gençlerin geleceğe el ele bakacakları güler yüzlü bir proje olarak tanıtıldı. Gazhane Binaları Kültür Merkezi İstanbul’un değerine de değer katacak ve yeni bir çekim merkezi olacak.

Gazhane Enerji Sistemleri Müzesi – Sergi Alanı olarak dönüşecek olan binanın duvarına ilk çekiç darbesini vuran Sayın Kadir Topbaş, restorasyon ve inşaat çalışmalarını resmen başlatmış oldu. Tören, Uygulama Danışmanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Afife Batur ve ekibinin sunumu ile son buldu. Gazhane Binalarının yeni işlevleri arasında restoran, atölyeler, uluslararası sergi salonu, çok amaçlı gösteri merkezi, 3D sinema, sergi salonu, çocuk bilgi evi, kafeterya, enerji sistemleri müzeleri ve seyir terasları bulunuyor.