Gürsoy Grup

Var olduğu değerlere gösterdiği saygı, miras aldığı emanetlere duyduğu sorumluluk, günün ihtiyaçlarına karşı öngördüğü yenilikçiliği hedefleyen şirketler grubudur.

Kastamonu Nasrullah Kadı Camii Yenileniyor

Adı adeta Kastamonu ile özdeşleşen, kentin ve Anadolu’nun en değerli mimari eserlerinden biri olan Nasrullah Kadı Camii Güryapı İnşaat ve Gürsoy Vakfı sponsorluğunda yenileniyor.

Adı adeta Kastamonu ile özdeşleşen, kentin ve Anadolu’nun en değerli mimari eserlerinden biri olan Nasrullah Kadı Camii Güryapı İnşaat ve Gürsoy Vakfı sponsorluğunda yenileniyor. Sultan II.Bayezid döneminde, 1506 yılında inşa edilen cami, tezyinatı ve şadırvanı ile de önem arz eder. 2015 Nisan ayında başlayan yenileme çalışmalarının 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Hassas Bilimsel Çalışmalar

Zaman içinde yıpranan müze ana binası Gürsoy Vakfı’nın da destekleriyle oluşturulan profesyonel bir ekip tarafından restore edilerek sağlamlaştırıldı. Dokuz şiddetinde depreme dayanacak biçimde güçlendirilen yapı, insanlığın ortak mirası olan eserlerin korunması adına atılmış son derece önemli bir adım anlamına geliyor. Yenileme ve güçlendirme çalışmaları kapsamında; olası bir deprem anında ziyaretçilerin ve dünya çapındaki koleksiyonun korunması için duvar ve kolonlar çelik plakalar ile, kat döşemeleri ise yüksek dayanımlı gergi çubuklar ile güçlendirilerek sağlamlaştırıldı. Restorasyon kapsamında altyapı sorunları da giderilip, yeni iklimlendirme, elektrik, güvenlik sistemleri uygulandı ve müze çağdaş sergileme alanlarına kavuştu.

Bilgi Kutusu: Restorasyon ve güçlendirme çalışmalarında sona gelindiğini belirten restorasyon sorumlusu ve Gürsoy Vakfı yöneticisi yüksek mimar Nilgün Olgun, ‘’İstanbul Arkeoloji Müzeleri Anadolu ve Mezopotamya’nın binlerce yıllık kültürel hafızasını barındırıyor. Çalışmalarımız boyunca bu sorumluluk duygusuyla hareket ettik. Bilimsel restorasyon kriterleriyle uzman ekiplerimizce gerçekleştirilen bu çalışmanın başta İstanbul halkı olmak üzere tüm sanat ve kültür meraklılarına hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.