Gürsoy Grup

Var olduğu değerlere gösterdiği saygı, miras aldığı emanetlere duyduğu sorumluluk, günün ihtiyaçlarına karşı öngördüğü yenilikçiliği hedefleyen şirketler grubudur.

Mimar Sinan Türbesi


Süleymaniye Camii'nin Eski Ağalar Kapısı'nın karşı köşesinde, yol ayrımında üçgen bir alanda yer alan Mimar sinan'ın türbesi, Kültür Bakanlığı'nın onayıyla 2011 yılında Gürsoy Grup tarafından restore edildi. Mimar Sinan, önünde som mermerden yapılmış bir sebil bulunan altı sütunlu, üstü örtülü ve etrafı açık türbeyi ölümünden az önce kendisi yaptı.

Önceki restorasyonu 1933 yılında Mimar Vasfi Egeli tarafından yapılan mermer sanduka ve burma kavuklu yapı, hem dünyaca ünlü bir sanatçının ebedi istirahatgâhı hem de bir Sinan yapısı olma özelliklerini barındırıyor.

1490 - 1588 yılları arasında yaşayan ve Kanuni Sultan Süleyman'ın başmimarı olarak geniş bir coğrafyada verdiği eerlerle Türk mimari tarihinin en önemli ismi olan Mimar Sinan'ın başyapıtları arasındaki Süleymaniye ve Selimiye Camileri dünya mimarisinin de seçkin örnekleri arasında sayılıyor.

Hayatı boyunca 84 cami, 53 mescit, 57 medrese 7 darülkurra, 22 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 5 su yolu kemeri, 8 köprü, 20 kervansaray, 35 saray, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere 364 yapı tasarlayarak inşa eden Mimar Sinan'ın "Biz dağları yeryüzüne çivi gibi gömdük..." ayetinden yola çıkarak geliştirdiği mühendislik çözümleri, yapılara estetik ve görkem kadar statik sağlamlık da katmalarıyla tanınıyor.